Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pořadatelem uvedených akcí na Michalově statku je

Spolek pro obnovu Českého království.

www.spolekproobnovuceskehokralovstvi.cz

*

Přehled akcí pořádaných v roce 2018 :

31. března a 1. dubna 2018 - Staročeské Velikonoce na Michalově statku

     Letošní sezóna na Michalově statku začne tradičně na velikonoční svátky. Nahlédneme opět do života obyvatel selského statku o velikonočních svátcích v časech před zrušením poddanství v Čechách. Vyzdobená světnice s prostřenou tabulí ukáže, co se o velikonocích jedlo a pilo. Pokud to dovolí podmínky na dvoře (počasí) budou k vidění i ukázky některých jarních prací a příprava polního nářadí. Uvidíte také naší krávu a jalovičku původního českého plemene česká červinka. V sobotu vystoupí folklorní soubor Škubánek se svým velikonočním programem (vynášení smrtky, dívčí koleda s novým lítem, obchůzka s řehtačkami apod). Po oba dny dopoledne bude hrát Kočovné loutkové divadlo Rózy Blechové  pohádku  Perníková chaloupka a hru o Režné paní motivovanou místní pověstí www.rozablechova.cz.  V přilehlé staročeské hospodě můžete ochutnat tradiční velikonoční jídla. Otevřeno je po oba dny od 10 do 17 hodin.

 

 

 

23. června 2018  - Svatojánská noc na Michalově statku

  Oslava noci v předvečer svátku svatého Jana Křtitele  (křesťanská obdoba letního slunovratu) na selském statku v časech před zrušením poddanství v našich zemích. Po celou dobu bude probíhat prohlídka statku s ukázkami výzdoby, obyčejů a dobového osvětlení (louče, krbeček, lucerny). Pod starým kaštanem na dvoře sehraje kočovná divadelnice Róza řečená Blechová se svými loutkami místní pověst O režné paní. Ve stodole při selské veselici zahraje k poslechu i tanci dudácká muzika Staržišťan z Pacova. Po setmění bude  zapálen uprostřed dvora svatojánský oheň a následovat bude  jeho přeskakování. Dobové občerstvení a nálevna medoviny přímo ve dvoře. Začátek v 21 hodin, předpokládaný konec  po půlnočním zvonění.

 

 

22. - 23. prosince 2018 - Staročeské Vánoce na Michalově statku

 Letos již po patnácté nahlédnete do života selského lidu o vánočních svátcích za časů našich praprarodičů v 17. až 19. století. Ukázky výzdoby, obyčejů a některých zimních prací (mlácení obilí cepem a ruční mlátičkou) na selské usedlosti. V sobotu vystoupí se svým vánočním programem folklorní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou. Vystoupení ve vyhřáté světnici budou začínat v : 10.30h, 11.30h., 13h., 14h., 15h. Ukázky drobných řemesel a prodej vánočních výrobků bude probíhat na vejminku a v přilehlé chalupě bezzemka. Otevřeno je od 10 do 17 hodin. V přilehlé vesnické hospůdce je možno ochutnat postní i jiné vánoční pokrmy.

Virtuální návštěva hospody : 

http://www.virtualtravel.cz/pohled/selska-hospoda.html

Dokument z Toulavé kamery :

https://www.youtube.com/watch?v=Y2D2gnN_y2s

Dokument z ČT V kůži předků, díl Sedlák :

  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319925877-v-kuzi-predku/211563230180006-sedlak/   

 

Náhledy fotografií ze složky Z akcí